Nežná detí Nežnej

Autor: Filip Roháček | 2.2.2012 o 10:59 | Karma článku: 14,32 | Prečítané:  1834x

„Nevedeli sme či niečo zmeníme, ale nerozprávali sme o inom, tešili sme sa do ulíc a prestávali sme sa báť, že za to bude problém. Chceli sme slobodu,“ povedal mi raz v rozhovore jeden z pamätníkov udalostí z novembra 1989.

Nevieme, či niečo zmeníme, ale nerozprávame o inom. Tešíme sa, že politikom ukážeme aké masy nesúhlasia s tým, čo robia a nebojíme sa, že by nám za to niečo hrozilo. Chceme len slušnosť a slobodu. Môžeme si povedať dnes.

Tváre Novembra '89 dvadsať rokov rozprávali o tom, ako sa ich vízie nenaplnili. Dnes počúvam od staršej generácie „na čo do ulíc" a „nič sa nezmení". Inak povedané držte hubu a krok. Ale to by sme predsa popreli to, o čo práve oni bojovali a vybojovali. Teraz sme tu my, ich deti, aby sme sa v uliciach postavili za to, že k slovu sloboda definitívne patrí aj slovo slušnosť.

Tu nejde o revolúciu, nepríde žiadna veľká zmena politického zriadenia, nič veľkolepé sa nestane. A ani nemusí. Veď všetko je napísané v ústave, v zákonoch. Lenže porušujú ich aj tí, ktorí ich píšu. A to je problém. Naša spoločnosť sa musí prinúť k dodržiavaniu základných pravidiel a zákonov, k lepšej vymožiteľnosti práva, nezávislosti orgánov štátnej a verejnej správy. A možno ešte jednej veci - odvahe pre politikov. Odvahe k tomu, aby si uvedomili, že ich jediným nadriadeným sme my všetci a nie finančné skupiny.

Ani ja možno doslovne nesúhlasím so všetkým, čo organizátori protestov požadujú. Áno, môže sa stať, že k prejavom na protestoch sa dostanú ľudia s názormi nebezpečnými pre našu spoločnosť. Napriek tomu idem v piatok do ulíc prejaviť svoj nesúhlas so stavom, v akom sa Slovensko vďaka svojim politikom ocitlo. Nič nie je dokonalé. Ani tí politici, ale to ich neoprávňuje klamať a okrádať národ.

Pred pár dňami som v inom blogu napísal, že najhorším javom našej spoločnosti nie je to, že tu máme „1% vyvolencov", ktorí rozhodujú a dobre na tom zarábajú. Skutočným problémom slovenskej spoločnosti je fakt, že zvyšných 99% by chcelo byť ako to jedno percento.

Žiaľ takí sme, máme to v sebe. Ale všetci by sme sa mali snažiť o to, aby v nás prevládla slušnosť. Potom sa, konečne, nebudeme mať za čo hanbiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Van der Bellen nevyhral, to len populizmus porazil sám seba

Miloš Zeman sa tešil predčasne. Ukazuje sa, že víťazstvá radikálov či populistov nie sú ani v dnešnej dobe samozrejmosťou.

SVET

Van der Bellen bude prezidentom, Hofer priznal porážku

Je nereálne, aby nepriaznivý stav zvrátil.

KOMENTÁRE

Rakúska úľava pre demokratov, varovanie pre populistov

Väčšinu politikov a ich tímov musel nad výsledkami obliať studený pot.


Už ste čítali?