Nežná detí Nežnej

Autor: Filip Roháček | 2.2.2012 o 10:59 | Karma článku: 14,32 | Prečítané:  1836x

„Nevedeli sme či niečo zmeníme, ale nerozprávali sme o inom, tešili sme sa do ulíc a prestávali sme sa báť, že za to bude problém. Chceli sme slobodu,“ povedal mi raz v rozhovore jeden z pamätníkov udalostí z novembra 1989.

Nevieme, či niečo zmeníme, ale nerozprávame o inom. Tešíme sa, že politikom ukážeme aké masy nesúhlasia s tým, čo robia a nebojíme sa, že by nám za to niečo hrozilo. Chceme len slušnosť a slobodu. Môžeme si povedať dnes.

Tváre Novembra '89 dvadsať rokov rozprávali o tom, ako sa ich vízie nenaplnili. Dnes počúvam od staršej generácie „na čo do ulíc" a „nič sa nezmení". Inak povedané držte hubu a krok. Ale to by sme predsa popreli to, o čo práve oni bojovali a vybojovali. Teraz sme tu my, ich deti, aby sme sa v uliciach postavili za to, že k slovu sloboda definitívne patrí aj slovo slušnosť.

Tu nejde o revolúciu, nepríde žiadna veľká zmena politického zriadenia, nič veľkolepé sa nestane. A ani nemusí. Veď všetko je napísané v ústave, v zákonoch. Lenže porušujú ich aj tí, ktorí ich píšu. A to je problém. Naša spoločnosť sa musí prinúť k dodržiavaniu základných pravidiel a zákonov, k lepšej vymožiteľnosti práva, nezávislosti orgánov štátnej a verejnej správy. A možno ešte jednej veci - odvahe pre politikov. Odvahe k tomu, aby si uvedomili, že ich jediným nadriadeným sme my všetci a nie finančné skupiny.

Ani ja možno doslovne nesúhlasím so všetkým, čo organizátori protestov požadujú. Áno, môže sa stať, že k prejavom na protestoch sa dostanú ľudia s názormi nebezpečnými pre našu spoločnosť. Napriek tomu idem v piatok do ulíc prejaviť svoj nesúhlas so stavom, v akom sa Slovensko vďaka svojim politikom ocitlo. Nič nie je dokonalé. Ani tí politici, ale to ich neoprávňuje klamať a okrádať národ.

Pred pár dňami som v inom blogu napísal, že najhorším javom našej spoločnosti nie je to, že tu máme „1% vyvolencov", ktorí rozhodujú a dobre na tom zarábajú. Skutočným problémom slovenskej spoločnosti je fakt, že zvyšných 99% by chcelo byť ako to jedno percento.

Žiaľ takí sme, máme to v sebe. Ale všetci by sme sa mali snažiť o to, aby v nás prevládla slušnosť. Potom sa, konečne, nebudeme mať za čo hanbiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?